A+ A A-

Palasa është fshati i parë i qytetit të Himarës, sapo kalon parkun Kombëtar të Llogarasë.
“Green Coast Luxury Resort” është i ndërtuar strategjikisht në një nga zonat më të mira të rivierës, duke qënë ndërtimi i parë i kësaj zone, në një prej luginaveme përthyerje terreni, i mbrojtur nga erërat.
Fshati Palasë ndodhet midis qyteteve të mëdha si Vlora dhe Himara duke lehtësuar aksesimin e zonave urbane, por njëkohësisht i gjendur pranë porteve të Vlorës dhe Sarandës. Zona e Palasës njihet si një nga zonat me bukuri të rralla natyrore ku bëhet një kombinim i rallë i malit me detin, ku të katër stinët shpalosin ngjyrat e tyre.
Plazhi i Palasës ka bukuri të pafund nënujore por edhe vlera të pasura historike dhe kulturore. Kulinaria, bimësia, blektoria janë element të paçmuar të kësaj zone.

  • Emri “Palasë” ka histori të vjetër dhe daton me lashtësine pellazge.
  • Himara, ku përfshihet edhe Palasa, ka qenë banuar nga fisi epirot i Kaonëve.
  • Jul Çezari zbarkoi ushtrinë e tij në plazhin e Palasës, nga Brindizi në betejën kundër Pompeut, i cili ishte vendosur në Orikum.
  • Palasa ka qënë një qëndër tregëtare dhe kishte portin e saj derisa u vendos në shënjestrën e piratëve gjë që solli shkatërrimin ekonomik të saj.  
  • Ushtarët grek orientoheshin në rruëgtimin e tyre ne det nga drita e gurëve të bardhë të përroit e cila sot njihet si Delta dhe e quanin “Rrugët e bardha”.
  • Në parkun kombëtar të Llogarasë, pranë Palasës egzisotojnë lloje të veçanta bimësh sic është pema e Valanidhit dhe Dodonës të cilat kërkojnë shumë diell dhe kanë kurorë mbrtërore.
  • Palasa është zonë në të cilën rriten mjaft bimë medicinal si rigoni, sherebela.
  • Banorët e zonës ka një traditë të pasur në rritjen e bletëve dhe nxjrrjen e mjaftit, gatimin e ushqimeve tradicionale si bulmeti, peshku e mishi.

Pyetje

Na kontaktoni ndërmjet e-mail ose numrit të telefonit.

Regjistrohu

Regjistrohuni në buletinin tonë për të mar ofertat më të fundit

Vendosni nje adrese e-mail te vlefshem!

Na ndiqni

Kontaktet tona

 • Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
 • Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
 • +355698055251
 • +355692020073

 • Rruga “Dervish Hima”

  Pallati Ambasador 3, Kati 4,

  Ap 61, Tirane, Albania